Haber

BM Güvenlik Konseyi’nin dünya barışına ilişkin kararı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, 15 üyeli yapının prestijini üstlenen Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) liderliğinde bu ay uluslararası barış ve güvenliğin ele alındığı bir toplantı yaptı.

Oturumun başında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya çapında yabancı düşmanlığı, ırkçılık, hoşgörüsüzlük, Müslüman antisemitizmi, antisemitizm ve Hristiyan azınlıklara yönelik saldırılarda artış olduğuna dikkat çekti. Eşitsizlikten aşırılığa kadar birçok nedenden kaynaklanabileceğini vurguladı. Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin varlık sebebinin barışı savunmak ve savaşı önlemek olduğuna işaret ederek, “Çatışmaları başlatan ve tırmandıran ortak faktör, insanlığın en kötü dürtülerini besleyen, kutuplaşma ve radikalleşme için bir katalizör ve vahşet suçları için bir araç görevi gören ötekine duyulan nefrettir.”ifadeleri kullandı.

KARAR ONAYLANDI

Oturumda yapılan oylamada nefret söylemi ve yabancı düşmanlığının çatışmaları körüklediğine dikkat çekilen karar taslağı oybirliğiyle kabul edilirken, nefret söylemi, yabancı düşmanlığı, aşırılık ve hoşgörüsüzlüğün çatışmaların çıkmasına, tırmanmasına ve tekrarlanmasına neden olabileceği belirtildi. Devletleri, uluslararası ve bölgesel kuruluşları şiddet, nefret söylemi ve ayrımcılığın neden olduğu aşırıcılığı açıkça kınamaya çağıran kararda, “Üye devletler, dinler ve kültürler arası diyaloğun barış ve kalkınmaya önemli katkısını dikkate almalıdır” terimi yer aldı. Kararda ayrıca tüm ülkelerin insan hakları ve temel özgürlükleri koruması ve geliştirmesi, eğitim sistemlerinin de barışa hizmet etmesi gerektiğinin altı çizildi.

habercayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu