Haber

İsrail: Netflix’in İsrail askerlerine karşı nefreti teşvik eden filmi yayınlaması çılgınlıktır

İsrail idaresi, global internet televizyon ağı Netflix’in, 1948’de İsrail askerlerinin, Filistinli bir aileyi öldürmesini anlatan Ürdün üretimi “Farha” isimli sineması yayınlamasına reaksiyon gösterdi.

Maliye Bakanı Avigdor Lieberman Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Netflix’in, İsrail askerlerine karşı nefreti teşvik etmeyi ve asılsız bahaneler üretmeyi amaçlayan bir filmi yayınlaması çılgınlıktır.” sözünü kullandı.

İsrail askerlerinin, prestijinin zedelenmesine müsaade vermeyeceklerini belirten Lieberman, sinemanın provokatif ve İsrail askerlerine karşı palavralarla dolu olduğunu lisana getirdi.

Liberman ayrıyeten sinemanın Yafa’daki Saraya Tiyatrosu’nda da gösterilmesi kararıyla ilgili, “İsrail, uluslararası ve İsrailli sanat çalışmalarının sergileneceği yerdir ama şüphesiz ki vatandaşların güvenliği için gece gündüz çalışan İsrail askerleri ile güvenlik güçlerinin itibarının zedeleneceği yer değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Liberman, Maliye Bakanlığındaki yetkililere, Saraya Tiyatrosu’na ayrılan bütçenin geri çekilmesi için gereken işlemleri başlatma talimatı verdiğini kaydetti.

İsrail Kanal 12 Televizyonuna göre ise İsrail Kültür Bakanı Hili Tropper, filmin söz konusu tiyatroda gösterilmesini “utanç lekesi” olarak tanımladı.

Ürdünlü yönetmen Darin Sallam’ın imzasını taşıyan Farha (mutluluk) sineması, İsrail askerlerinin, 1948’de köyüne düzenlediği baskına ve sivilleri katletmesine şahit olan 14 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğunun öyküsünü anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu