Haber

Polis kurşunuyla öldürülen Ekinci’nin babası: 4 çocuğum oldu, birini devlet aldı

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’ne bağlı Adalar Köyü’ndeki evine polisin düzenlediği baskında 28 yaşındaki Mikail Ekinci, “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis kurşunuyla hayatını kaybetti.

Ekinci’nin babası Abdurrahman Ekinci, “Sabah saatlerinde 60 araçla 200’e yakın özel hareket polisi evimize baskın düzenledi. Hepsinin yüzü kapalıydı. Hepimizi yere serdiler. Çocuktan yaşlıya hepimizi vurdular. 3 yaşında bir çocuğu bile yere serdiler. Böyle bir devlet yok” dedi.

‘DOĞRU YÜRÜYEBİLİRLER’

Amida Haber’den İlyas Akengin’in haberine göre, oğluyla ilgili tutuklama kararını onaylayan Abdurrahman Ekinci, şöyle devam etti: “Özel kuvvetler oğlumu sırtından vuruyorsa ayağından vurabilirdi. Çünkü bunu öğreniyorlar. Köy olayı tam olarak görüyor. Bu kaos yaratmak içindir. Bütün çocuklarım bu olaya tanık oldu. 3 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki kişiye şiddet uyguladılar. Bu çocuklar Türkiye’ye düşman oldular. Çermik halkı bunu karşılayamıyor. Devletin görevi adamı öldürmek değil yaşatmaktır. Öldürüyorlarsa görevlerini aşmış ve kayıt dışı iş yapmaktadırlar. Devletin görevi nedir?

“SAVCI BEKLEMEDEN CENAZEYE GETİRİYORLAR”

Bugün savcıya ifade vereceğini ifade eden Ekinci, “Bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ölümle sonuçlansa da Ekinci ailesinden kimse kalmasa da bu olayın peşini bırakmayacağım. Gözümüzün önünde vurdular. Ateş ederlerken ambulans çağırıp oğlumun cenazesini aldılar. Savcıyı beklemeden direk adliyeye götürdüler. Savcı gelmeden ölüyü nasıl götürürsünüz? Savcı beklenmedik bir şekilde kaldırdı. Görgü tanıkları var” dedi.

‘İSRAİL’İN FİLİSTİN’E YAPTIĞINI ONLAR BİZE YAPTIK’

Özel hareket polislerinin uzun süre köyü terk etmelerine izin vermediğini kaydeden Ekinci, “Birçoğumuzda hala dayak izleri var. Dün hastaneye gitmedik ve rapor alamadık. Böyle bir devlet olamaz. İsrail Filistin’e ne yaptıysa burada da bize aynısını yaptı. 60 yaşındayım. 4 çocuğum var birini devlet benden aldı” dedi.

Ne oldu?

İki yıl önce Ekinci ve Aydın aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle kan davası çıktı. Aynalı Köyü’nde 2 yıl önce çıkan arbedede Kemal Ekinci hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı. Bu olaydan iki ay sonra Cemal Aydın’ın Çermik İlçesi’ne bağlı Sinek Köprüsü’ne düzenlediği saldırı sonucu birbirine düşman aileler hayatını kaybetti.

İddiaya göre, Aydın cinayetinden 28 yaşındaki üç çocuk babası Mikail Ekinci zanlı olarak aranıyordu. Jandarma, bu sabah ihbar üzerine Ekinci’nin yaşadığı Adalar Köyü’nde operasyon düzenledi. Jandarmanın geldiğini gören Ekinci, motosikletle kaçmaya çalıştı. Jandarmanın ‘dur’ ihtarında bulunduğu ihtara uymayan Ekinci’ye ateş açtı. Açılan ateş sonucu Ekinci olay yerinde hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

habercildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu