Ekonomi

Scholz ve Zelenskiy, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması çağrısında bulundu

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Hebestreit, yaptığı yazılı açıklamada, Şansölye Scholz ve Zelenskiy’nin G20 Doruğu öncesinde telefonda, Ukrayna’daki askeri, siyasi ve insani durum hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Hebestreit, iki liderin, Rus ordusunun Ukrayna’daki sivil altyapıyı gaye almasını kınadığını ve Ukrayna’nın güç altyapısının güçlendirilmesine ait alınacak somut tedbirleri ele aldığını söz etti.

Scholz’un, Almanya’nın öncelikli olarak Ukrayna’nın güç altyapısı ve hava savunma alanlarına verdiği takviyenin süreceğini vurguladığını aktaran Hebestreit, Scholz ve Zelenskiy’nin dünyadaki besin durumunu güzelleştirmeye katkı sağlayan Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki tahıl muahedesinin 19 Kasım sonrası için de uzatılması davetinde bulunduğunu bildirdi.

Hebestreit ayrıyeten, Zelenskiy’nin, Scholz’u Herson’daki duruma ait bilgilendirdiğini, iki başkanın yakın ve yapan görüş alışverişini sürdürme kararı aldığını kaydetti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephanie Tremblay, 9 Kasım’da yaptığı açıklamada, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in, 19 Kasım’da sona erecek tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına ilişkin Rus yetkililerle Cenevre’de bir ortaya geleceğini aktarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu