Haber

Toplantıya damgasını vuran diyalog! Biden ve Jinping arabalarını karşılaştırdı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 6 yıl sonra ABD’ye ilk ziyaretine 18 metre uzunluğundaki kurşun geçirmez Hongqi sedanıyla katıldı. ABD Başkanı Joe Biden, San Francisco’da liderlerin ‘Canavar’ adını verdiği Cadillac modelini kullandı.

ARASINDAKİ DİYALOG DİKKAT ÇEKTİ

‘Yapıcı’ olduğu söylenen görüşmenin ardından Biden ile Jinping arasındaki otomobil sohbeti gündeme geldi. Kameraya kaydedilen görüşmede, iki lider dışarıdayken ABD Başkanı Jinping’in arabasını gördü ve “Araba güzel” dedi. Jinping, “Hongqi, yerli ürün” dedi ve Biden, otomobilin içini inceledi. Kısa bir süre sonra Biden, “Aracımız Cadillac. Ona Canavar diyorlar” yanıtını veriyor.

JINPING’İN ARACI 800 BİN DOLAR

Çin Devlet Başkanı Jinping’in özel olarak tasarladığı N701 kodlu Hongqi aracının maliyetinin en az 800 bin dolar olduğu tahmin ediliyor. Aracın roket önleyici zırh, kalın kurşun geçirmez camlar, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı koruma sistemleriyle donatıldığı biliniyor. Ancak daha birçok özelliğe sahip olduğu bilinmesine rağmen diğer teknik özelliklerin çoğu devlet sırrı olduğu için açıklanmıyor. Başkan Xi, 2012 yılında Komünist Partiye Çinli liderlerin yalnızca Çin arabaları kullanması gerektiğini söyledi. Jinping, “Yabancı bir arabaya binmek doğru görünmüyor. Birçok yabancı lider, farklı bir durum olmadığı sürece kendi ülkelerinin limuzinlerini kullanıyor.”

Jinpnig, ilk olarak 2014 yılında Yeni Zelanda’da 2 Hongqi L5 otomobilini tercih etti. L5, ilk olarak 2014 yılında üretilirken, şimdiye kadar piyasadaki en değerli Çin yapımı otomobil olarak biliniyor.

BİDEN’IN ‘CANAVAR’INDA HİÇBİR ŞEY YOK

ABD Başkanı Biden’ın ‘Canavar’ lakaplı Cadillac’ının fiyatı tam 1,5 milyon dolar. ‘Canavar’, kimyasal ve biyolojik saldırıların yanı sıra kurşunlara ve patlamalara da dayanacak şekilde inşa edildi ve ‘yok edilemez’ olduğu iddia ediliyor. Aracın camlarının 3 inç kalınlığında olduğu söylenirken, çelik zırhının ise 8 inç kalınlığında olduğu belirtiliyor. Otomobilin arka bölmesinde başkan dahil maksimum 4 yolcu bulunurken, araçta yangın söndürme sistemi ve duman perdeleri bulunuyor. Aracın yakıt deposu zırhla kaplıyken, doğrudan çarpma durumunda dahi patlamasını engelleyen özel köpüklerle dolduruluyor. Aracın arka koltuğunda Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Pentagon’a doğrudan erişim sağlayan bir uydu telefonu da bulunuyor. Araçta, acil durumlarda kana ihtiyaç duyulması durumunda güvenilir bir oksijen sistemi ve liderin kendi kanının bulunduğu bir torba bulunuyor. Ayrıca birçok sistemde liderin doğrudan yetkilendirilmesini sağlayan parmak izi sistemi de bulunmaktadır.

haberkas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu