Teknoloji

DS 9 2022 Fiyat Listesi ve Özellikleri

Artık kaliteyi, gücü ve konforu aramak için BMW yahut Mercedes üzere firmalara başvurmamıza gerek yok. Hatta birtakım arabalar ile karşılaşıyoruz ki, sahip oldukları özellikler sayesinde araba devlerini bile kıskandıracak hoşluğa sahipler. Bu arabalardan bir tanesi ise DS 9 modeli. DS, son yıllarda piyasaya sürdüğü arabalar ile kaliteyi tam manasıyla ortaya koyuyor ve kullanıcıların bir arabadan alabileceği randımanı en üst düzeyde vermeyi başarabiliyor.

Bu içeriğimizde, DS’in sedan kategorisinde bulunan DS 9 modelini inceliyoruz. Böylesine fevkalade bir aracın özelliklerini, motor seçeneklerini, yakıt tüketimini ve çok daha fazlasını merak ediyorsanız, sizler için DS 9’a dair merak ettiğiniz tüm soruları en ince detaylarına kadar yanıtlıyoruz. Şayet DS ile birinci kere karşılaşıyorsanız, eminiz ki aşağıda okuyacaklarınızdan sonra oldukça bi şaşıracaksınız. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, DS 9’un özelliklerine ve fiyat listesine geçelim.

DS 9 2022 teknik özellikleri ve genel bakış:

Koltuk Sayısı 5
Ağırlık (kg) 2075
Ölçüler (mm)

4943 uzunluk, 1460 yükseklik, 1932 genişlik

Bagaj hacmi (lt) 510
Motor hacmi: (lt/cm3) 1598
Maksimum güç:  180 / 178 / 132 / 6000 
Tork (Nm, v/dk) 520, 1900
Beygir:  250 (Benzin), 360 (4×4)
0-100 km hızlanma mühleti (sn) 8,1
Maksimum sürat (km/h) 240
Yakıt tipi Benzin, Hibrit
Depo hacmi (lt) 60
Silindir sayısı 4
Silindir başına valf sayısı  4
Vites sayısı 8
ABS:  Var

DS 9 2022 teknik özellikleri bu formda. Sevilen sedan, yüksek beygir gücü ve torkunun yanı sıra otomatik 8 ileri vitesiyle de dikkat çekiyor. Bu özelliklerin ayrıntılarını içeriğin kalan kısmında bulabilirsiniz. 

DS 9 2022 fiyat listesi:

MODEL

DONANIM / YAKIT ve ŞANZIMAN TİPİ / PAKET

FİYAT
DS 9 Puretech 225 Rivoli / Akaryakıt Otomatik / Boş 1.693.00 TL
DS 9 Puretech 225 Rivoli+ / Akaryakıt Otomatik / Orta 1.745.00 TL
DS 9 Puretech 225 Opera / Akaryakıt Otomatik / Dolu 1.869.900 TL

Yukarıdaki fiyat listesi Kasım 2022 itibarıyla yayınlanan en aktüel bilgilere dayanıyor. DS 9 2022, kendi sınıfındaki rakiplerine kıyasla biraz daha değerli lakin aracın sunduğu konfor ve güvenlik seçeneklerini de bu fiyata dahil ederek konuşmak daha yanlışsız olacaktır. Bu bilgilere içeriğin devam eden kısımlarında değiniyoruz. Arabanın elektrikli modelleri için resmi bir fiyat listesi bulunmuyor.

DS 9 2022 motor seçenekleri ve yakıt tüketimi:

MOTOR SEÇENEĞİ ŞEHİR İÇİ / KENT DIŞI ORTALAMA
Puretech 225 7 lt / 4.9 lt 5.7 lt

Yukarıdaki yakıt tüketim datalar DS’in sunduğu fabrika bilgileridir. Kullanım alışkanlıklarınız ve sürüş şartlarına göre DS 9 yakıt tüketimi daha az ya da daha fazla olabilir.

DS 9 2022 inceleme:

Dış tasarım: Keskin çizgilere sahip tasarım detayları 

DS 9 için verilebilecek en hoş slogan sanıyoruz ki firma tarafından verilmiş: “Zarafetin gücü”. Zira DS 9 o kadar farklı bir araba ki, dışarıdan bakıldığında “keşke benim olsa” kanılarına kapılıp gidiyorsunuz. Zerafet ve çağdaşlığın bir ortada olduğu, özel keskin sınırlar ve aydınlatmalar ile ortaya fevkalade bir araba çıkıyor. DS 9’a tam karşıdan baktığımızda, harikulade far dizilimleri bizi karşılıyor. DS ACTIVE LED VISION olarak isimlendirilen bu farlar, faal hale geldiğinde 180 derece dönerek adeta görsel bir şölen yaratıyor. Şayet internette içerisinde kristallerin döndüğü bir far dizilimi görürseniz, sanıyoruz ki o araba DS’e ilişkin olabilir. Bu aydınlatmalar sırf görsel şölenle kalmıyor, gece sürüşlerinde dayanılmaz bir görüş aralığı elde etmenizi sağlıyor.

DS 9 oldukça şık bir araba olduğu kadar, özel ayrıntılara da sahip bir araba. Bunlardan bir tanesi ise, kaputun üstüne yerleştirilen, ince saat işçiliğinden ilham alınan DS kılıcı. Clous de Paris motifleriyle kaplı bu tasarım, kaputun üzerinde dayanılmaz bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Biraz aşağı indiğimizde, far dizilimlerinin alt kısımlarına pozisyonlandırılmış dikey ledler ile karşılaşıyoruz. Bu ledler, gündüz farı olarak bilinmesiyle birlikte farları da destekliyor. İki farın ortasında ise yeniden özel desenler üzerine pozisyonlandırılmış bir adet DS logosu bulunuyor.

Otomobilin yavaşça yan kısmına geçtiğimizde, kaputta başlayan keskin sınırların kapılarda devam ettiğini çarçabuk görebiliyoruz. Arabaya yandan genişçe baktığımızda; sedefli kristal grisi ve 19 inç büyüklüğündeki dayanılmaz jantlar dikkatimizi epey çekiyor. DS 9’un yan kısmında tertibi bozacak hiçbir çıkıntı bulunmuyor. Hatta bilhassa Tesla arabalarında sıklıkla gördüğümüz, kapının içine gömülmüş kapı kolları bile tasarım çizgisinin bozulmamasını sağlamış. Elbette, cebinizde DS 9’un anahtarı ile arabanıza yaklaştığınızda, bu kapı kolları otomatik olarak dışarı çıkacaktır.

Gelelim arabamızın art kısmına. Arabanın şıklığına şıklık katan bir öbür ayrıntı ise 3D Full LED teknolojisine sahip art aydınlatmalar. Yatay bir biçimde pozisyonlandırılmış bu aydınlatmalar, bir DS 9’un gerisinde seyehat ederken görsel şölene denk gelmenizi sağlıyor. Zira bir kere DS 9’un art aydınlatmaları ile karşı karşıya geldiğinizde, gözlerinizi asla ondan ayırmak istemiyorsunuz.

İç tasarım: Farklı renk kombinasyonları 

Gelelim DS 9’un iç dizaynına. İç dizaynını basitçe özetlememiz gerekirse; harikulade renk kombinasyonları, rahat ve konforlu koltuklar ve yüksek teknoloji olarak özetleyebiliriz. Zira DS 9, bir arabanın iç kokpitinde olması gereken her özelliğe sahip. Bilhassa 3 yahut 4 kişilik bir aile iseniz, DS 9 ile seyahat yapmanın keyfini diğer hiçbir arabada bulamayabilirsiniz. DS’in opera tasarım olarak sınıflandırdığı bu tasarım çizgisi, DS 9’un içersine harikulade bir hava katmış diyebiliriz.

Otomobilin kapılarını açtığımızda bizi direkt olarak hayalet gösterge paneli karşılıyor. Daha sonra arabanın içerisinde gözlerimizi gezdirdiğimizde tamamiyle deri bir kaplama ile karşılaşıyoruz. İnci dikişler ile kaplanmış kapı ayrıntıları arabaya farklı bir hava katarken, ön kaputta karşılaştığımız Clous de Paris desenlerini tekrar vites kolunun etrafında görüyoruz. Tıpkı dış dizaynda olduğu üzere, iç dizaynda da olduka özel ayrıntılar bizi karşılıyor.

DS 9’un iç kabininde bize nazaran en dikkat çeken ayrıntı, multimedya ekranının üzerinde bulunan start-stop butonu ve çabucak üstünde B.R.M Chronographes ile ortak hazırlanan özel bir analog saat tasarımı diyebiliriz. Adeta hayli lüks bir hava katmakla birlikte, dokunma hissiyatı bile size güçlü hissettiriyor.

Konfor ve donanım özellikleri:

Akustik yapı

DS 9, fevkalade bir ses tecrübesini yaşayabilmeniz için tasarlandı. Özel akustik camlarından tutun, 14 adet hoparlörüne kadar ihtimamla hazırlanan akustik tasarımı, FOCAL Electra® Hi-Fi ile destekleniyor. Yani bilhassa şehirlerarası seyahatlerinizde DS 9 arabanız ile müzik zevkinin tabanına varabileceksiniz.

Isıtma, soğutma, havalandırma ve masaj özelliğine sahip koltuklar

Elbette DS üzere bir arabada sizlere basitçe “ısıtmalı ön koltuklar” diyemezdik. Zira DS epey özel bir araba. DS arabada ön ve art koltuklarda olmak üzere ısıtma, soğutma ve havalandırma özellikleri bulunuyor. Yani DS kullanıcıları ister kış aylarında, ister yaz aylarında olsun istedikleri sıcaklığa ulaşabilecekler. Bununla birlikte tüm koltuklarda masaj özelliği de bulunuyor. Yani DS 9 ile seyahat etmek sandığınızdan çok daha keyifli ve konforlu diyebiliriz.

Dijital gösterge paneli

DS 9’un direksiyon koltuğuna oturduğunuzda çabucak karşınızda 12 inç büyüklüğünde bir dijital gösterge paneli göreceksiniz. Bu gösterge panelini direksiyon simidiniz üzerinden denetim edebilirken, night vision özelliği dahil olmak üzere pek çok özelliği de kullanabilirsiniz. Yani bir göstergeden sırf sürat ve bölüm saatini görmekle kalmıyor, çok daha fazlasına erişim sağlayabiliyorsunuz.

Multimedya ekranı

Gelelim orta konsolu canlandıran multimedya ekranımıza. 12 inç büyüklüğündeki bu ekran elbette Apple Car Play yahut Android Auto üzere sistemleri içerisinde barındırıyor. Bununla birlikte 14 adet hoparlöre sahip multimedya sistemini bu ekran üzerinden yönetebiliyor, araç konfigürasyonunu sağlayabiliyor ve daha birçok özelliği açıp/kapatabiliyorsunuz. E-TENSE sisteminin denetimini de yeniden bu ekran üzerinden sağlayabiliyorsunuz.

Otomatik kapı kilidi ve karşılama

DS 9’a 3 metre yakınlaştığınızda, araba sizi fark edecek ve otomatik olarak aydınlatmaları faal hale getirecektir. Daha da ilerleyip, arabanıza 1.5 metrelik bir aralığa geldiğinizde ise otomatik olarak kapı kilitleri açılacak ve zımnî kapı kolları ortaya çıkacak. Bu sayede anahtarınıza hiç dokunmadan DS 9’a binebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Tıpkı şey arabadan uzaklaşırken de geçerli. DS 9’dan 2 metre uzaklaştığınızda, araba otomatik olarak kapıları kilitleyerek rastgele bir hırsızlık durumuna karşı tedbir alıyor.

DS 9 motor seçenekleri:

DS 9 modeli, karşımıza üç farklı motor seçeneği ile çıkıyor. Bunlardan birincisi, PureTech 225 ismi verilen ve tamamiyle akaryakıtlı olan motor seçeneği. Bu motor, 8 vites şanzıman ile desteklenerek fevkalade bir performans ortaya çıkarıyor. İkinci motor seçeneğimiz ise E-TENSE 225 olarak isimlendirilen hem hibrit, hem de akaryakıtlı olan motor seçeneği. Son motor seçeneği ise 4×4 teknolojisine sahip olan ve tekrar hem hibrit, hem de akaryakıtla çalışabilme kapasitesine sahip E-TENSE 4×4 360 motoru.

Güvenlik:

DS Park Pilot

DS 9 sahibiyseniz, arabanızı park etmek sizin için sorun değil. Zira DS Park Pilot özelliği sayesinde, arabanızın sığabileceği boşluklara siz hiç uğraşmadan çarçabuk girebiliyorsunuz. Araba, gerekli hareketleri otomatik olarak kendisi gerçekleştiriyor.

DS Active Scan Suspension

Şimdi sizlere harikulade bir özellikten bahsedeceğiz. DS 9’un üzerinde bulunan kameralar, sensörler ve radarlar sayesinde ilerlediğiniz yolun durumu, sizin direksiyon ve gaz reaksiyonlarınız kaydediliyor. Daha sonrasında arabanın tüm süspansiyonlarına erişebilen bir bilgisayara bu datalar aktarılıyor. Bu bilgisayar ise, sizin reaksiyonlarınıza nazaran arabası daha rahat sürebileceğiniz bir süspansiyon ayarına getiriyor. Bu sayede arabası daha inançlı ve hakim bir biçimde kullanabiliyorsunuz.

DS Night Vision

DS 9’un dayanılmaz bir aydınlatmaya sahip olduğunu söylemiştik. Fakat elbette bu kâfi kalmazsa bile, DS 9’da bulunan özel kameralar sayesinde daha güvenli gece yolculukları yapabilirsiniz. Gösterge paneline yansıtılan gece görüşü ile birlikte, geceleri görüş açınıza girmeyen yayaları yahut öteki rastgele bir manisi görebilirsiniz. Bu sayede daha basitçe fark edebilir ve tedbir alabilirsiniz.

DS Driver Attention Monitoring

DS 9 ile yaptığınız seyahatlerde, arabanın içinde ve dışında bulunan kamera ve sensörler sayesinde sürüşünüz takip edilir. Birebir vakitte direksiyon simidinde bulunan kamera ile de gözleriniz ve refleksleriniz taranır. Bunun sonucunda araba bir yorgunluk hissederse sizi dinlenmeniz konusunda uyaracaktır.

Gelelim sonuca: DS 9 bu fiyat segmentinde tercih edilmeli mi?

DS 9 2022’nin gerek konfor, gerek teknoloji, gerek tasarım ve gerekse güç konusunda kullanıcıların beklentilerini karşılayabileceğini söylemek mümkün. Ülkemizdeki otomobil fiyatlarının çok yüksek seviyerde olduğunu hatırlatmakla birlikte, DS 9’un da fiyatının yüksek düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz. Pekala 2 milyon TL’ye yakın fiyatıyla DS 9 yerine bu segmentte başka bir model tercih edilir mi? Bu tamamiyle kullanıcının beklentisine bağlı. DS 9, bu noktada gelişmiş teknolojik özelliklerinin yanı sıra tasarım detaylarıyla diğerlerinden ayrılıyor. Aynı zamanda çocuklu aileler için de geniş iç hacmiyle avantajlı. Ayrıca çoğu modelde sadece ön koltukta gördüğümüz ısıtma, soğutma gibi özelliklerin arka koltukta da yer alması DS 9’u avantajlı yapan bir öbür detay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort